Indywidualna interpretacja przepisów prawa podatkowego
Podstawa prawna:
Dział II, Rozdział 1a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa – art.14a do art. 14s
Organ podatkowy do którego kierowany jest wniosek:
Wójt Gminy Sławno
Miejsce złożenia wniosku:
Urząd Gminy Sławno
ul. I Pułku Ułanów 11
76-100 Sławno
Informacja: Referat Budżetu i Finansów tel. 59 810 65 56 wew. 56
Kto może wystąpić z wnioskiem:
Każdy zainteresowany może złożyć wniosek do Wójta Gminy Sławno o wydanie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego. Wójt wydaje interpretacje w zakresie swojej właściwości
Forma złożenia wniosku:
- papierowa,
- lub elektroniczna – za pomocą platformy ePUAP - wniosek winien zostać opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym
Treść wniosku o wydanie interpretacji:
Wniosek o indywidualną interpretację prawa podatkowego może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych. Składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego oraz do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej tego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.
Wymagane dokumenty:
- Wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji.
- Oświadczenie złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego. W razie złożenia fałszywego oświadczenia wydana interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych.
- Dowód uiszczenia opłaty
Opłaty:
- Wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega opłacie w wysokości 40 zł, którą należy wpłacić w terminie 7 dni od dnia złożenia wniosku.W przypadku wystąpienia w jednym wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej odrębnych stanów faktycznych lub zdarzeń przyszłych pobiera się opłatę od każdego przedstawionego we wniosku odrębnego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego.
- Jeżeli wniosek składa pełnomocnik strony opłata skarbowa za złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii wynosi 17 zł . Zwolnieniez opłaty skarbowej od pełnomocnictwa przysługuje gdy pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu (matce, ojcu, babci, dziadkowi), zstępnemu (synowi, córce, wnukowi, wnuczce) lub rodzeństwu.
Termin wydania interpretacji:
Interpretację indywidualną przepisów prawa podatkowego wydaje się bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania wniosku.
Treść interpretacji:
Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie. W razie negatywnej oceny stanowiska wnioskodawcy interpretacja indywidualna zawiera wskazanie prawidłowego stanowiska wraz z uzasadnieniem prawnym.
Tryb odwoławczy:
Na wydaną przez Wójta Gminy Sławno w indywidualnych sprawach pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego
w Szczecinie. Skargę wnosi się za pośrednictwem Wójta Gminy Sławno, w terminie 30 dni od dnia doręczenia skarżącemu indywidualnej interpretacji (art. 53 § 1 i art. 54 § 1 ustawy z dnia 20 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi)